A videoklip készítés nem tartozik a fő profilunkba, így nagyon izgatottan fogadtuk a Kispárna Mesezenekar felkérését, hogy forgassunk nekik egy kreatív, animált videoklipet. A “Haldal” című szám adott volt, ám minden másban teljesen szabad kezet kaptunk, azzal az egyetlen kikötéssel, hogy alkossunk valami érdekeset, valami újat. A gyerekeknek készített videóklipek nem feltétlenül az izgalmas vizuális megoldásaikról híresek, de mi úgy gondoltuk, tudunk újat mondani a kérdésben.
Animációs filmstúdiónk ekkor már régen gondolkodott azon, hogy készít egy báb-filmet, mely ránézésre ugyan teljesen hagyományos lesz, de a forgatott anyagok, a greenbox utómunka és a digitális animáció “rejtett” használata mégis váratlan plusz tartalommal, és a szokásosnál összetettebb látvánnyal fogja felruházni. Egy hagyományos bábfilmben mindössze pár karakter látszódhat, hiszen többen el sem férnek, és ők is csak nagyon egyszerű mozgásokra képesek. Ha azonban mindezt lebontjuk greenbox előtt felvett jelenetek ügyesen szervezett sorára, több tucat karakter a legösszetettebb jeleneteket tudja elvégezni. Úgy döntöttünk, a Haldal-on fogjuk kipróbálni ezt az elméletet. Ha működik, később céges ügyfeleink számára is tudunk meglepő animációs reklámfilmet gyártani ezzel a módszerrel.
A Haldal tehát mindössze látszólag bábfilm, valójában összetett kevert forgatott-digitális kompozit. Hogy fenntartsuk a látszatot, minden bábot egyesével beforgattunk greenbox vászon előtt, miközben hagytuk, hogy a bábos keze direkt remegjen. Ezzel, és a báb finom ide-oda billentésével szándékosan hoztunk létre olyan amatőr hatást, mely utána, kombinálva a digitális animációval, meglepő eredményhez vezetett. A film emellett hamis bábokat is használ, olyan elemeket, melyek mozgása nem lenne lehetséges a valódi térben. Ezek kombinálása a hagyományos bábokkal hozza létre a szokásosnál látványosabb hatást.
A Haldal struktúrája folyamatosan válik összetettebbé: az első snittek még valóban lehetnének hétköznapi bábfilm jelenetei, a végső nagy parti azonban már olyan sok elemet használ, melyet lehetetlen volna megoldani hagyományos eszközökkel. Az animált videoklip digitálisan is számtalan szándékos “hibát” tartalmaz: rosszul körbevágott digitális elemeket, utólagos kézremegést, stb. Amennyiben tehát ezeket az elemeket tudatosan fordítjuk a dramaturgia javára, egy gyors és egyszerű koncepció is képes hatásos filmet eredményezni.
You must be logged in to post a comment.